سیاه قلم های مجتبی ستوده

تخلص ادبی " خاتون نویس"

تخلص ادبی " خاتون نویس"

سیاه قلم های مجتبی ستوده

یاران همراه :

مزرعه من سال هاست پا بر جاست
در چهار فصل سال

خاتون نویس در چهارمین روز از نخستین ماه چهارمین فصل سال زاده شد
نامش مجتبی گذاشتند
شعر که نه سیاه هایش را سال هاست اینجا مینگارد و دفتر پاره های دلش
خاتونی دارد
به بزرگی و مهربانی تمام عشق ها
خاتونِ مجتبی حریم امن خاتون نوییس است
نباشد خاتون نویسی نیست .

مدتیست اسباب کشی کرده ایم از ( http://sotoudeh.blogfa.com ) به این سرا
در این سرا هستیم نامعلوم
و عشقمان
بی تاااااست
تا ندارد ....


قدومتان بر تیام مجتبی

آخرین نظرات
پیوندها


یکی از مسائل بغرنجی که امروز پیش روی مدافعان حقوق زن در سراسر جهان قرار دارد. ادامه روش رو به افزایش عمل ننگین و شرم آور کتک زدن زنان در سراسر جهان میباشد. که البته این نوٍع ضرب وشتم وحشیانه و غیر انسانی تحت ضرب و شتم از سر خشم و نزاع مورد بحث این آیات نیست.

بنا بر شهادت تاریخ زن در طول تاریخ و عرض جغرافیا در بین تمام اقوام و ملل و بنام باورهای مختلف و حتی در بین پیروان ادیان توحیدی تحت ستمهای مختلفی قرار گرفته و میگیرند.


علمای علم، جرم شناسی این گروه را به دو دسته تقسیم میکنند.


گروه اول- مردانی هستند که در هنگام بروز خشم زنان را مورد آزار فیزیکی قرار میدهند. و آنها را به اصطلاح کتک میزنند. بکار گیری این روش غیر طبیعی و غیر انسانی در چشم و دل خداوند و باورمندان به انسانیت مطلقا حرام میباشد.


گروه دوم- بر عکس گروه اول ، معدود زنانی در سراسر جهان و در بین ملل و اقوام مختلف وجود دارند که قبل از وقوق عمل جنسی و به منظور بر خورداری و دستیابی و  کامیابی هر چه بیشتر خود تقاضای اعمال خشونت و ضرب را میکنند جای تاسف بیشتر اینجاست که :


اولا : به این دسته از زنان باور را خورانده اند  که شما با این بیماری مادر زادی !!! بدنیا آمده اید.


ثانیا:  استمرار در تقضای این خوشونت از طرف شما نه تنها بلا مانع هست. بلکه  شما محکوم به پذیرش این سرنوشت محتوم هستید.


اما قرآن بر خلاف ان باورهای غلط و ناروا در این دو آیه به ما چنین می آموزد.


که در روابط زناشوٍئی استفاده از سکس  بعنوان مظهر عشق، یکی از پایه های استحکام ، این رابطه خواهد بود.


و نه تنها در این رابطه هیچگونه سانسور، نباید وجود داشته باشد.بلکه در صورت بروز چنین ناهمگونی با رهنمود قرانی میتوانید به بهترین روش سکس برابر با خوشونت را به سکس برابر با مظهر عشق تبدیل کنید.


 


و اما آیه مربوطه


 


آیه 34 سوره نساء:  الرِّجالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلى‏ بَعْضٍ وَ بِما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِمْ فَالصَّالِحاتُ قانِتاتٌ حافِظاتٌ لِلْغَیْبِ بِما حَفِظَ اللَّهُ وَ اللاَّتی‏ تَخافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَ اهْجُرُوهُنَّ فِی الْمَضاجِعِ وَ اضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَکُمْ فَلا تَبْغُوا عَلَیْهِنَّ سَبیلاً إِنَّ اللَّهَ کانَ عَلِیًّا کَبیراً.


مردان سرپرست زنانند به سبب آنکه خداوند برخی را بر برخی دیگر ( مردان را بر زنان در نیروی فکری و روانی و جسمی ) برتری بخشیده ( و از این رو ولایت امر جامعه را در رتبه نبوّت و امامت و ولایت انتصابی از جانب معصوم ، از آن مردان قرار داده است ) و نیز مردان سرپرست همسران خویش اند به خاطر آنکه از اموالشان ( برای زنان ) خرج می کنند. پس زنان شایسته مطیع و فرمانبرند و به پاس آنکه خداوند ( حقوق آنها را ) نگه داشته آنها هم ( در غیاب شوهر حقوق و اسرار و اموال او را ) نگه دارنده اند. و زنانی که از نافرمانی آنها ( نسبت به مسائل معاشرت ) می ترسید ( نخست ) آنها را موعظه کنید و ( بعد ) در خوابگاه از آنها دوری نمایید و ( اگر سود نبخشید ، در محدوده دستور شرع ) آنها را بزنید ، پس اگر از شما اطاعت نمودند ، دیگر بر ( آزار ) آنها راهی نجویید ، که همانا خداوند بلند مرتبه و بزرگ است. 
شاید درتاریخ بعد از نزول قرآن کریم این یکی از جنجال برانگیزترین آیات قرآن هست.


که بیشتر بخاطر وجود دو کلمه در آیه این همه جنجال را بر علیه این آیه و بعد قرآن و اسلام بپا کرده.


یکی قوامون هست. و دیگر کلمه واضربوهن.


پیشینیان قوامون رابه مسلطون تحویل کردند. و سنگ زیر بنای این جنجال را گذاشتند. 


پسینیان به دو کار پرداختند که آنها نیزآمدند ابرویش رادرست کنند،چشم های زیبای اورا نیز کورکردند.


پیشینیان ترجمه کردند، که مردان برزنان فرمانروا، ومسلط هستند. و دیری نپایید که زنان به مکتب و مدرسه رفتند و از خود سوال کردند که قوامون که مسلطون نیست …. 


پسینیان دست بدامن ترجمه های مختلف شدند که مردان مدیرند اداره کننده اند و…. وتا حدودی دل شکسته زنان را تعمیر کردند. 


اما آنها نیز در واضربوهن ماندند که بزنیدشان. یکی گفت فریادشان بزنید. یکی گفت تحریم اقتصادیشان کنید. ودیگری گفت با مسواک و یا برگ ریحان بزنیدشان.


برمیگردیم به خود آیه و تلاش می کنیم کلمات را با خودشان ترجمه و همراه و همسو کنیم و بعد به یکی از پیجیده ترین معضل های اواخر قرن بیستم و آغازین قرن بیستیکم بنام واضربوهن بپردازیم.


ترجمه


 مردان ” همه مردان در سراسر جهان از ه رنژاد، ملیت ،رنگ و مذهب و پیرو هر تفکر و اندیشه و دینی که هستند. قوامون  ، قیم ، تکیه گاه ، ستون نگهدارنده ،  مدیر ومدبر علی النساء، بر زنان با تمام مشخصات فوق که برای مردان برشمردیم. بمافضل الله. بخاطر به آنچه برتری و زیادت هایی که خداوند در طبیعت خلقتی مردان قرارداده که البته این فضل و برتری نه ازنظر حقوقی که البته درحقوق انسانی همه باهم برابریم” ( آیه اول سوره نساء). و بیشتر به توانایی های جسمی و غیره می باشد را دارند. مجددا یاد آور میشوم این تفضل تحت هیچ شرایطی مانع از برخورداری از آزادیهای خدادای به موجود زن نخواهد بود  و این تفضل وبرتری تنها در راه و رهگذر ارائه و تقدیم عشق و  انفاق و فداکاری و تهیه وسائل آرامش وآسایش بیشتر مردان بر زنان خواهد بود. و نه اسباب اعمال زور بر آنها.


 و این تفضل وبرتری برای زنی خواهد بود، برابر با مظهر عشق ،  لطافت ، زندگی و  سازندگی و منشاءحیات و خزینه خلقت. وچون زن و مرد از نظر خمیر مایه خلقت اولیه ( من نفس واحده ) باهم برابرند. وباتوجه به اینکه(نسائکم حرث لکم ) یعنی که  زنان مزرعه و  گلستان و منشاء آغازین خلقت وحرث مردانند. ومردان تنها وسیله حرثند و درخدمت حرث. درنتیجه بعنوان یک مرد قوام با همه برتری هائی که برشمردیم بماانفقو من اموالهم  یکی از آن وظائف قوام بودن همین پیش کش ها یعنی تامین هزینه زندگی و وسائل آرامش و آسایش زنان هست .که یک مرد منفق، قوام باطیب خاطر، تحت عنوان مهریه و تامین هزینه زندگی و دیگر هدیه های دوران زیبای ازدواج از اموال خود برای رفاه و آسایش همسرو همفکر و زوج خود انفاق یعنی پیش کش می کند. که یک امر واجب برمردان نسبت به زنان همین تامین هزینه اقتصادی زن درتمام طول عمر او خواهد بود.


 این تااینجا وظیفه یک مرد قوام منفق را تعیین می کند. که بر او واجب و لازم الاجرا میباشد. و اما ببینیم چگونه زنی را بایست که در کنار مردی بامشخصات فوق قرارگیرد و حالا در دنباله آیه ببینیم آن زن را زنی را که مردی با آن مشخصات فوق، با تمام وجود و در هر شرایتی وسیله آرامش  و آسایش او را فراهم میکند می بایستی چه صفات بر جسته ای را دارا باشد.
فالصالحات پس  . لطفا بکلمه پس  خوب توجه فرمائید. که یک حرف کلیدی است پس حالا که من زن که همسر یک مرد قوام منفق هستم. حالا وظیفه من چیست ؟ 


میفرماید پس اولا : این زن باید صالح باشد ،  نیک باشد ،  اهل صلح و آرامش باشد دربرابر مردی که زندگی او و بچه های او را تامین می کند. برای آنها صلح و آرامش در این خانه فراهم کند.


بسیار حائز اهمیت هست که به بکار گیری و استفاده از لغات را در این آیه در نظر بگیریم تا بهتر و بیشتر به اهمیت مقام و نقش زن در اداره یک خانه و خانواده در قرآن پی ببریم.


اگر یک زن نقش فوق العاده مهم و با ارزش خودش که بر قراری صلح و آرامش در خانه و خانواده میباشد را بنحوی احسن ایفاء نکند مرد هرچه هم که بخواهد و تلاش کند که شوهری قوام و انسانی انفاقگر باشد. قطعا پرداختن به این کار مهم بدون برخورداری از یک آرامش درون خانه ای که منحصرا این هنر را آفریدگار نظام هستی در وجود ایثارگر و آرامشبخش موجودی بنام زن قرار داده است امکان پذیر نخواهد بود.


 


قانتات فرمانبران. فرمان از چه کسی؟


این تقسیم و اجرای امور خانه و خانواده که یک طاعت کورکورانه و نظامی نیست.


اینجا بحث از دستور و فرمان ما فوق به مادون نیست.


آنهم پس از بکارگیری کلمه زیبای فصالحات که قبل از این بمعنی آن پرداختیم


یک زن، صالح و صلحجو و آفریدگار آرامش در خانه و خانواده بدون چون و چرا و بمنظور جلو گیری از هر تنشی در درون این خانه به آن شوهر قوام منفق اطمینان میدهد که امر خیرخواهانه تو همسر تلاشگر من  بر دیده عشق انجام خواهد شد. و من همسر تو و تو مردی که برای بهتر زیستن من و فرزندانمان از هیچ فداکاری و انفاق دریغ نمیورزی نیز از هیچگونه قنوتی روی گردان نخواهم بود. 


 


حافظات، حفظ کننده ، نگهدارنده  ، پنهان کننده هست .  حافظ چه چیزی؟ آنچه راکه خداوند هستی بخش تنها در درون وجود موجودی بنام زن بعنوان یک افتخار قرار داده. حافظ، و نگهدارنده تمام اسرار درون این خانه. حافظ ناموس تو ، شرف تو، مال تو ، فرزندان تو ، و آنچه که تو مرد قوام، منفق، را شاد میکند. 


 


حافظات للغیب.  حافظ انچه در نهانخانه دل این همسر و این خانه میگذرد. ا


حافظات للغیب بما حفظ الله حافظ همه اسرار این مرد و  این خانه و این خانواده  حتی حافظ آن ناهمگونی ها ودردهای ناخواسته درونی خویش.


واللاتی تخافون نشوزهن چقدر جالبه من تصور میکردم تنها کوهها بر اثر فشار و نا همگونی های درونی منفجر و از هم می پاشند.


ولی امروز مرد این خانه نیز ازآن گل همیشه متبسم خانه عطر همیشگی و حیات بخش را استشمام نمی کند. چه شده است؟  تنها برای نداشتن یک تبسم؟ و این همه زلزله درافکار؟


این مرد هرگز فکر نمیکرد روزی فرار رسد که بجای آن تبسم خدائی و مراسم و آئین عطر افشانی بوئی از نشوز ( نافرمانی و ناسازگاری کردن زن با شوهر) هم درخانه ما خواهد پیچید!!


           


واللاتی تنها آن زمانی که تخافون ، ترس و واهمه از نشوزهن عجبا هنوز که خود نشوز فران رسیده. این تنها بوی نشوز هست که این همه ولوله برجانت انداخته. چرا دست وپایت را گم کردی ؟؟


به قرآن پناه ببر.


فعظوهن، در این شرایط ، که هنوز بفرارسیدن خود نشوز مطمِن نشده ئی ، موعظه اش کن ،  وعظش کن ،  بسراغش برو از او بپرس چه شد که امروز آن استقبال و بدرقه حیات بخش را هدیه راهم نمی کنی؟ آیا د رآن قوام بودن و منفق بودنم کوتاهی کردم؟ درنهایت آرامش همه این سئوالها را ازهمسرت جویاشو.


به او بگو من که هنوز برسرقول قوام بودنم هستم .  من جانفشانم  ، پیش مرگم ، موعظه  اش کن .ازآن خوبی های اولین روزهای، اولین  زندگی برایش بگو امروز همسر تو از هر زمانی بیشتر بشنیدن حرفهای آرمبخش، و زیبا و پند آمیز نیاز دارد. آنقدر برایش حرف بزن تا شاید به درد درون او پی ببری. حالا اگر موعظه در او اثر نکرد.


 وهجروهن فی المضاجع . به زیبائی استفاده از لغت در فصاحت و بلاغت قرآنی توجه کنید. نمی گوید ترکوهن. ترکشان کنید. چون اگرترکش کردید به دیگری پناه خواهید برد وشاید که پس ازترکش هرگز باین خانه و کاشانه برنگردید. 


می گوید هجرت کنید درهجرت همیشه جای بازگشت هست. راه بازگشت بسته نیست  ، هجرت  کنید. ازچه ؟ از همه معاشقه گریها.  


فی المضاجع یعنی جمع ضجوج هست .نه که اطاق خواب را ترک کنید.بلکه شما هردو باید حافظ این اسرار باشید. این بزرگترین سر بین شما دو نفر هست.  همه این کارها باید در درون این اطاق و دور از نظر دیگران  وفقط بین شما دو نفر مطرح شود.


 


اکنون نشوز ظاهرشده و دیگر ترس از نشوز نیست. دیگربحث عدم هدیه تبسم نیست. نشوز فرارسیده. حالا تنها معاشقه ها را متوقف کن  . اما قوام بودن و انفاق ازطرف مرد هنوز ادامه دارد و برسرجایش محفوظ و محترم هست و لازم الاجرا.


 


با پوزش ازاینکه بحثم را اندکی رها میکنم می بایست که کوتاهی ارتفاع وجودی فهم و درک جناب فروید ونحله های او را که معتقد بود :  به مبتلا بودن زن بیک بیماری مادر زادی هست را  بقلم جناب ابوالحسن بنی صدر ( خارج از دید سیاسی ) در کتاب "زن وزناشوئی" ایشان از صفحه ۱۰ تاپایان صفحه ۵۵ بسپارم ….


 


واما ادامه نگرش بر آیه ها


واضربوهن،حالا بزندشان.  اما چطور و چرا؟.


اما قرآن چه می گوید؟  قرآن می گوید این یک عارضه و معضل اجتماعی است .


که در دوران طفولیت برآن طفل معصوم کس یاکسانی دانسته یا اکثرا نادانسته تحمیل کرده اند. و قطعا این زن با این ناهمگونی درونی بدنیا نیامده . 


قرآن بجا میگوید در سومین و آخرین مرحله که مرحله فرارسیدن خود نشوز هست تنها برای تشخیص آن عارضه فقط یکبار " تکرار میکنم فقط یک بار . "


چون تکرار آن تنبیه ، پس بشتر از یکبار ، زن را معتاد به پذیرش زور می کند و میشود ان فاجعه ای که امروز اینگونه زنان که از ان نا همگونی درونی و نه بیماری مادر زادی با آن رو برو هستند رنج میبرند. میگوید “  فقط یکبار به هر وسیله ئی که آن زن عارضه مازوخیسم را بروز دهد بزور متوسل شوید. ولو مجبور شوید که او را مورد ضرب  قراردهید .


چرا می گویم یکبار چون قرآن می فرماید. واضربوهن  برنیدشان فان اگر، اطعنکم  اگراطاعت کردند . یعنی نشوز را رها کردند و آماده تحصیل و کامیابی جنسی شدند پس تشخیص درست بود.  فلا تبغو  “  به حرف لا ،که لای دستوریست توجه کنید !!!


 


پس مجوئید علیهن برایشان سبیلا دیگر از این راه نروید   ادامه این راه این زن را بر درخواست تنبیه قبل از سکس فعل پذیر و معتاد می کند. واستمرار این راه به او می باوراند که این سرنوشت محتوم اوست. که هر آینه خواست از یک حق طبیعی خود بنام برقراری سکس لذت ببرد. حتما اول باید تنش ،  آن تنی را که برای نوازش مرد خلق شده. به شلاق های مرد بسپارد. واز طرفی ادامه این امر مرد رانیز به زورگوئی معتاد می کند. و اکنون که بایکبار ضرب که صرفا و فقط برای تشخیص این عارضه بود فهمیدید، که همسر شما دچاریک  ناهمگونی درونی و نه بیماری مادرزاری است می باشد.


 


ان الله کان علیا کبیرا  اکنون بخداوند هستی بخش برگردید، و مرد چنین باید بیاموزد که تنها خداوند، علیا کبیرا . بالاترین برتری را بر کل نظام هستی دارد. و باید بیاموزد که استفاده همین یکبار از این ضرب برای او تفوق و برتری و علی نیست.  فضل وبرتری تو بعنوان یک مرد در اول آیه شرح گردیده فضل توخدمت تو به زنت ودرخدمت معشوق بودنت هست. که بعنوان مرد قوام منفق  با انفاق از مال خود درظرف هدیه و پیشکشی او را راضی و خوشحال کنی.


 اکنون می پردازیم به راه حل قرآنی: متاسفانه، نه اینکه تا به امروز مسلمانهای  عزیز از  این منظر باین آیه ننگریسته بودند.بلکه  به آیه بعدی که کلید حل مشکل در آن نهفته نیز توجه نفرموده اند.


درآیه بعدی ( آیه 35 سوره نساء ) می فرماید:  وَ إِنْ خِفْتُمْ شِقاقَ بَیْنِهِما فَابْعَثُوا حَکَماً مِنْ أَهْلِهِ وَ حَکَماً مِنْ أَهْلِها إِنْ یُریدا إِصْلاحاً یُوَفِّقِ اللَّهُ بَیْنَهُما إِنَّ اللَّهَ کانَ عَلیماً خَبیراً


و ( شما ای حاکمان شرع ، یا ای خردمندان قوم ) اگر از اختلاف و کشمکش میان آن دو ( زن و شوهر ) بیم داشتید ، پس داوری از خانواده مرد و داوری از خانواده زن بر انگیزید ، که اگر قصد اصلاح داشته باشند خداوند میان آن دو ، سازگاری ایجاد می کند ، که همانا خداوند دانا و آگاه است.
و  . این واو یک واو عطفی است .که به آیه قبل برمی گردد.  وان خفتم  و اگر می ترسید و از این و اهمه دارید.که شقاق بینهما که ادامه این روش یعنی بکارگیری زور نظام خانوادگی شما را شقه شقه کند و برآن عشق بین شما لطمه ئی وارد شود. فابعثوا پس بعث کنید  ،  برانگیزید ،   قیام کنید ،   حرکت کنید،    تلاش کنید برای  انتخاب یک حکما .   یک فرد حکیم ،  یک داور  داوری که حکیم نیز باشد  من اهله ازطرف خانواده مرد و حکما من اهلها و چنین حکمی ازطرف خانواده زن   ان یریدا که اگر اراده شان را  اصلاحا درجهت اراده خداوند رحمان  و بر ایجاد صلح و آشتی و آرامش وعشق ومحبت قراردهید.  یوفق الله بینهما  قطعا خداوند رحمان به شما در دستیابی به این اصلاح توفیق خواهد داد.


 


 آیا براستی دردنیای امروز ماچه حکیمی شایسته تر از یک روانکاو    روانشناس    ویاطبیب خواهد بود؟


و اما مسئله بسیارمهم دیگری که مطرح می شود این هست که چرا با وجود وحضور این همه متخصص جامعه شناس ،   خانواده شناس  ، روانشناس  ،  روانکاو ،   سکس تراپیست و اطباء حاذق هنوز مبتلایان به این ناهمگونی درونی وگرفتاراین معضل اجتماعی برای برخورداری و لذت بردن از یک حق طبیعی بنام کامیابی جنسی محکوم به تحمل استمرار و ادامه این خشونت باید باشند؟ 


آیا اگر زن آن قرب و منزلت قرآنی را  میافت امروز  نه تنها زن  مسلمان بلکه، همه زنان عالم از این رنج خفتبار در امان نبودند؟.


آیا اگر به این آیه نه بعنوان یک نقطه شرم آور بلکه بعنوان یک راه حل  توجه میشد، امروز در شوهای لاسوگاسی و پلی بوی. عمل شرم آور زدن زنان  قبل از تحصیل کامیابی جنسی بصورت یک تفریح توام با فریاد و هلهله و شادی نه تنها پاره ای از مردان مبتلا ببیماری روانی  بلکه زنانی از همین جنس نمیشد؟


 


اکنون باروشن شدن آیات فوق .تصور نمی کنید که هر علمی و اندیشه ئی و دانشی محتاج به یک اصول راهنمای اخلاقی نیزمی باشد؟ که دراین مورد بخصوص دراین دو آیه ملاحظه نمودید که درکمترین زمان و توسط محرمترین انسان ” شوهر” و زیر نظر یک انسان حکیم می توان بوجود این معضل پی برد و آن را برای همیشه معالجه کرد؟


 


آرزو می کنم که نتیجه این تلاش وتحقیق بتواند نقطه آغازی درایجاد وب رقراری و بحث درمسائل قرآنی دربین پیروان همه ادیان الهی گردد.


   


بنا بر آموزه های قرآنی بر این باورم که هیچ موجودی درنظام زمینی به اندازه زن درقرآن از بالاترین منزلت ها برخوردارنیست. وبه این نتیجه رسیده ام تازمانی که زنان ما خود به قرآن برنگردند و یک بازنگری و تجدید نظر دراین تفسیر و ترجمه های مردسالار ننمایند سرنوشت همه ما از این هم بدتر خواهد شد.


 


و بر ما مردان هست که بخود بباورانیم که خوشبختی وسعادت و آرامش ما در گرو آزادگی زن ما خواهد بود.  و برماست تاهمت کنیم تا زنان ما آزادی و احترام و منزلت بایسته و شایسته خود را در بهترین اصول راهنمای موجود بنام قرآن باز یابند.


ونیک بدانیم که تا زن ماآزاده نشود، بشریت هرگز روی خوشبختی را نخواهد دید. به امید آن روز آرزو میکنم، که نتیجه این تلاش بی ادعا با همه کاستیهائی که دارد  بتواند نقطه آغازی در ایجاد و بر قراری بحث در مسائل قرآنی باشد.


 


نظر به اینکه قران زن را  منشاء حیات انسانی معرفی میکند و رشد انسان و خانواده را در گرو رشد زن میداند بر این باورم که بر زن ماست تا یکبار برای همیشه خود آگاهانه به این کتاب بعنوان اصول راهنمای عقل و خرد انسانی باز گردد و با یک تجدید نظر آگاهانه بر این همه ترجمه و تفسیرهای مرد سالار منزلت و حقوق از دست رفته خویش را باز یابد.


 


قطعا آنروز آغازین روز آزادگی زن مسلمان و در نهایت همه زنان عالم خواهد بود.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی